U organizaciji udruge Sveti Jakov 10. projekt vokalnih recitala Opera Selecta u Trogiru
Unutar udruge Sveti Jakov nekolicina strastvenih zaljubljenika u klasičnu, napose opernu, glazbu, još prije deset je godina pokrenula projekt Opera Selecta. Probrane operne umjetnike u njihovo ime bira profesorica klavira na splitskoj Umjetničkoj akademiji, Moldavka Olga Cinkoburova, koja je završila studij i usavršavanje na prestižnoj moskovskoj akademiji Gnjesin. Studij i prve godine intenzivne koncertne karijere omogućili su joj kontakte s vodećim umjetnicima i pedagozima diljem bivšeg Sovjetskog Saveza, koje je nastavila njegovati i nakon preseljenja u Hrvatsku.
Ruska sopranistica Anna Samuil / Snimio Yury Kasyanov
Koncepcija dosadašnjih vokalnih recitala na otvorenoj sceni Kamerlenga bila je pozvati vrhunske operne umjetnike koji još nisu gostovali u Hrvatskoj, tako da im je predivni Trogir sredinom ljeta prvi susret s našom zemljom. A deseto je izdanje Opera Selecta u nedjelju 29. srpnja donijelo od svega pomalo – i djelomični povijesni presjek, kao i susrete s nizom novih imena. Sveukupno pet solista zavidne karijere po svjetskim opernim i koncertnim pozornicama izmjenjivalo se pred prepunim gledalištem na sceni koju je apstraktnim skulpturama opremio vodeći kipar trogirskoga kraja Tomislav Šalov. Dvoje trogirskih veterana, već poznatih gostiju, Ruse, mezzosopranisticu Elenu Zarembu i basa Alekseja Tanovitskog za klavirom je pratila Olga Cinkoburova. Preostalo troje umjetnika, koji se međusobno dobro poznaju iz redovitog angažmana u Barenboimovoj Berlinskoj državnoj operi Unter den Linden nastupilo je uz klavirsku suradnju Nijemca Matthiasa Samuila, životnog partnera ruske sopranistice Anne Samuil. I ona je, kao i njezin meksički kolega, bariton Alfredo Daza, već bila gošća Opera Selecta, dok je traženi element „novog“ u ovoj skupini ispunio traženi lirski tenor današnjice, Slovak Pavol Breslik.
U dinamičnoj dramaturgiji, u popularnim opernim ulomcima, svatko se od njih predstavio na reprezentativan način, otkrivši u predivnoj akustici prostora neprijeporne vokalne i interpretativne kvalitete. Dah svjetskih opernih pozornica u tu su trogirsku večer uvele u prvom redu interpretkinje. Zamamni pjev velikoga volumena i zvonke boje otkrila je Anna Samuil kroz arije Puccinija (Madama Butterfly), Gounoda (Faust) i Kálmána (Kneginja čardaša), kao i zavodljivu scensku gestu u trima duetima (Prodana nevjesta, Vesela udovica i Hoffmannove priče). Njezina je generaciju starija kolegica i sunarodnjakinja Elena Zaremba zablistala svojim tamnim i pastoznim mezzosopranom kao Saint-Saënsova Dalila i Bizetova Carmen.
Muški su pjevači kraj njih silom prilika djelovali manje dojmljivo, poglavito Aleksej Tanovitski, čiji teški mukli i tromi bas nije primjeren odabranom repertoaru (Mozart, napolitanske kancone), premda lijepo frazira i izrazito je muzikalan. Meksikanac i Slovak u raznolikim su se arijama pokazali kao pravi umjetnici novoga doba: imaju prilagodljive, fleksibilne glasove, čisto pjevaju te uz neizbježno učenje arija napamet, uvijek do krajnjih pojedinosti duhovito osmisle i scensku interpretaciju.
Dok je meksički bariton najbolje zvučao u megapopularnoj nastupnoj ariji Rossinijeva Seviljskoga brijača, slovački tenor mudro je zaobišao popularni tenorski talijanski repertoar (izuzev suzdržanoga Donizettijeva Nemorina iz Ljubavnog napitka) i zasjao kao Gounodov Romeo. Pijanisti su u svakom trenutku u dah pratili pjevače, dok je među stranim glazbenim brojevima vezu s hrvatskim tlom davao glumac Joško Ševo tumačeći izbor iz hrvatske poezije i prepjeve odabranih arija (Carmen i Ljubavni napitak). U uvodnom je obraćanju publici program posvetio Oliveru Dragojeviću, koji je toga jutra preminuo u splitskoj bolnici.
Večer je završila razdraganim dodacima, popularnom napitnicom iz Verdijeve Traviate, gdje su se s čašama šampanjca okupili svi interpreti koncerta, uz oba pijanista četverorično, kao i tenorovim darom Trogiranima: otpjevanim hitom Zdenka Runjića Mirno spavaj, ružo moja, koji je naučio slušajući na Youtubeu snimke interpretacija preminuloga trogirskog slavuja Vinka Coce.
Klikni za povratak